top of page

אני גופני

החקר הסומטי - לימוד באמצעות רכישת ידע וצלילה חוויתית

קורס קיץ: 7 מפגשים    |     ימי ב  09:30-13:30 אוגוסט ספטמבר    |     סטודיו תנע, עין שמר

תאריכים: 12/8, 19/8, 26/8, הפסקה, 9/9, 16/9, 23/9, 30/9

צילום: סתיו גרץ

קורס מעמיק ויוצא דופן המחבר בין שני פלאים ושתי דרכים.
הפלא של מה שאנחנו יודעים
על עצמנו כיצורים חיים - ידע מדעי.
והפלא של איך שאנחנו יודעים
את עצמנו כיצורים חיים - חוויה.

השיעור הראשון - הדרך הראשונה
קיצור האנטומיה האנושית - מדעית וחוויתית

שיעור מבוסס ידע - הידע המדעי האובייקטיבי על האורגניזם האנושי. הידע האנטומי/פיזיולוגי משמש כשער ומפתח להתנסות חווייתית, מבוססת אילתור, של רמות שונות בגוף אשר בחלקן הגדול אינן נחוות על ידי התחושות הרגילות. המיקוד האנטומי פותח את החושים והאימפולסים למישור מעודן יותר המזמן עולם שלם של תחושות, חוויות ואיכויות פעולה/תנועה.​

 

בשנתיים האחרונות ביליתי הרבה זמן במכון ויצמן, בקורסים מתקדמים של ביולוגיה ובמעבדה של פרופ׳ איתן גרוס החוקר מיטוכונדריות, ועוד הרבה זמן על המחשב בהרצאות ובלימוד עצמי. קראתי הרבה מאמרים וכמה ספרים. בנוסף, והכי חשוב, ניסיתי להרגיש את כל זה בגוף שלי ועם כמה תלמידים. מתוך זה מתגבשת בי גישה מסויימת המנסה לאחד את הידע הזה באופן קצת אחר ומקורי.​איך לספר את הפרטים באופן שיראה את הסיפור ואת האחדות? אנסה להעביר את האינפורמציה הרלונטית והכי חשוב - טעימה של המהות החוויתית של הנושאים המרכזיים.

 

זה קורס מאוד קצר שעובר על כל הגוף, מבוא תמציתי ומגובש ודחוס באינפורמציה והתנסויות מגוונות ומשמעותיות שאפשר לחזור אליו שוב ושוב (באמצעות תיעוד הוידאו). הקורס מהווה בסיס ומפת דרכים לחקירות מפורטות יותר של מחוזות ספציפיים באופן עצמאי ובקורסים עתידיים.

 

השיעורים יתועדו בוידאו וכל תלמיד/ה תקבל את התיעוד. כמו גם מצגת, כך שאין צורך לסכם או לנסות לזכור הכל. מי שלא ירצה/תרצה להופיע בתיעוד לא יצולמו או יוצאו בעריכה מהתיעוד.​

השיעור השני - הדרך השנייה
העונג הסומטי

גישה טבעית, בלתי אמצעית, המסתמכת על ומפתחת את היכולת לפגוש את החוויה הישירה המיידית כאן ועכשיו. לא צריך לדעת כלום! רק להרגיש את העונג של החיות עצמה. העקרון הפשוט מאוד של הטכניקה הוא מיקוד התודעה על חווית הנעימות. התפיסה והנסיון שלי הם שהנעים הוא טוב, נכון, מדוייק ומופלא. ההקשבה וההתמסרות לנעים היא מיומנות פשוטה (אך מדוכאת וחמקמקה, כמעט סודית) והיא בעלת עוצמה רבה כתרגול בפני עצמו המאפשר ריפוי, גילוי עצמי, יצירתיות ושכלול תנועתי.

 

אני מאוד מתרגש לחלוק את התרגול הטרנספורמטיבי הזה. התרגול יהיה בסולו ויכלול אולי כמה התנסויות ממוקדות מונחות יותר במגע. (חלק זה לא יתועד בוידאו)

פרטים כלליים

הקורס מתאים במיוחד למטפלים ואנשי תנועה

וגם לכל מי שמעוניין/ת בלימוד סומטי מעמיק.

מבנה המפגש:
שעתיים ורבע מבוא לאנטומיה ופיזיולוגיה עיונית וחוייתית.
15 דקות הפסקה.
שעה ועשרים תרגול ׳העונג הסומטי׳.
10-15 דקות מעגל שיתוף.

מחיר מלא: 1260₪
בהרשמה מוקדמת עד ה 28/7/24 1050₪
ההרשמה היא באמצעות התשלום.
במקרה של ביטול מצדך ינתן זיכוי לקורסים/סדנאות עתידיים שלי.

סיליבוס (טנטטיבי) - מבוא לאנטומיה ופיזיולוגיה

שיעור 1:

התא: ממברנות - פוספוליפידים, גרעין - די אן אי לאר אן אי , ריבוזומים - אר אן אי לחלבון, חלבונים - מכונות מולקולריות, מיטוכונדריה - נשימה תאית, ואברונים נוספים.התנסות: רגרסיית סידרי הגודל, התודעה התאית.

 

שיעור 2:

התא והריקמה - איזון נוזלים-ממברנות, ציטוסקלטון לקולגן והמבניות הבסיסית של הכל.נוזל תאי, ממברנה ונוזל בין תאי - being sensing & doingהתנסות: מגע תאי, מגע ממברנה ומגע בינתאי.

 

שיעור 3:

אמבריולוגיה: 3 שכבות הנבט - אנדודרם, מזודרם, אקטודרם, הקיפול שלהם ויצירת המבנה העמוק של הגוף. חווית גוף קידמי-גוף אמצעי-גוף אחוריארבעה סוגי רקמות – חיבור, ציפוי, שריר, עצב.

 

שיעור 4:

מרקמות, לאיברים פנימיים ולמערכת האורגניזמית השלמה - הדם והאיברים הפנימיים - מערכת הדם הנשימה והלימפה. מחזור החמצן-פחמן דו חמצני מהמקרו למיקרו ובחזרה: צמחים - אוויר - ריאות - דם - לב - דם - נוזל בין תאי - תא - מיטוכונדריה - תא - נוזל בין תאי - דם - לב - דם - ריאות - אוויר - צמחים

 

שיעור 5:

המשך הדם והאיברים הפנימיים - מערכת העיכול, כבד ומערכת השתן.סיכום האיברים והקשרים בין כל האיברים הפנימיים והרקמות באמצעות ההבנה מה כל איבר עושה לדם. המערכת האנדוקרינית (הורמונלית) הבלוטות והצ׳קרות. הבלוטות ומצבים חווייתיים ארכיטיפיים. מערכת הנוזלים: שלושת הזוגות תאי-בינתאי, דם-שידרה, לימפה-סינוביאלי, כדרך אלגנטית לחבר את הכל.

 

שיעור 6:

מערכת היציבה והתנועה א׳: רקמות חיבור – שלד, פשיה, גידים ורצועות, נוזל סינוביאלי. שלושת איזורי השלד, סוגי עצמות והעצמות העיקריות. מבנה המפרק, תנועות במפרקים ומישורי תנועה.

 

שיעור 7:

מערכת היציבה והתנועה ב׳: שרירים וכמה שנספיק מערכת העצבים.הרמה התאית של השריר - אקטין ומיוזין, סוגי שרירים. החוויה השרירית לעומת השילדית. הקשר שריר-גיד-עצם. החוויה הגידית. הקשר מוחש ריר באמצעות העצבים המוטוריים. רפלקסים, תבניות תנועה ותנועה רצונית.

bottom of page